My Wheatgrass Journey


Tangee Taught U

Did you know that 2 ounces of wheatgrass is equivalent to 4 pounds of green vegetables? Yes, it is true. I was shocked when I first found this out. I kept seeing “Wheatgrass shots” for purchase at my local Smoothie King and was curious about it. They had the health benefits posted on the wall and I was impressed. Post workout,I would stop by Smoothie King to grab a smoothie and head to work, but after learning about the health benefits of Wheatgrass I began buying a 1-2 ounce wheatgrass shots almost daily. I must say it began to be costly. 1-2 ounces of wheatgrass cost anywhere from $3 to $5. I found myself spending between $15-$25 dollars per week.

Being a mother on a budget, I had to put my brain to work. I said to myself with all the Do It Yourself (DIY) projects on the rise nowadays…

View original post 587 more words

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s